*

Miért megoldások?

Évekig vállalkozói portrékat írtam, és az interjúkban gyakran az volt a legizgalmasabb rész, mind nekem, mind a beszélgetőtársaimnak, amikor tanulságokról, bevált módszerekről tettem fel kérdéseket. Sokan ekkor csodálkoztak rá, hogy mennyi tudás összegyűlt már bennük, ami ráadásul összefüggő, így egy cikkbe rendezve pedig akár másoknak is hasznára válik. Ez felvillanyozott, úgy láttam, ez a megközelítés más témáknál is működhet, de maradt bennem még hiányérzet. Megismertem a megoldásközpontú újságírást (angolul solutions journalism), amely nekem elég sok mindenre választ adott, és jó pár kételyemet is eloszlatta. (Plusz a kíváncsiságom még nagyobb lett.)

A problémák feltárásával még nincs vége a munkának - mi a megoldásközpontú újságírás?

A megoldásközpontú újságírással társadalmi problémákra adott, tényeken alapuló megoldásokat térképez fel, ellenőriz és mutat be az újságíró. Az így készült cikkek ezzel mintaként, jó példaként szolgálhatnak másoknak is, és amit, ha ők is felhasználnak a saját problémájukra, lehetségessé válik szélesebb körben is változásokat elérni. Minden hírt nem lehet így feldolgozni, és ez nem is cél, de az igen, hogy az újságíró, ahol lehet, lépjen tovább a problémák bemutatásán, kutasson, ne ódzkodjon a jó hírektől, és utána is maradjon újságíró. Azaz nézzen a számok mögé, ellenőrizze a forrást, pluszban ne hagyja ki az anyagból a „bizonyos megkötésekkel működik” részt sem: ez a megoldás ilyen és ilyen körülmények között vált be; máshol elbukott már; kellett hozzá x mennyiségű tőke stb.

Amikor megfogalmazódott bennem, hogy útjára indítom a Megoldokkot, rögtön két irányt vettem célba. Egyrészt bemutatni, használni a megoldásközpontú újságírást, másrészt személyes történetekkel közel maradni az emberhez is, mert egyéni szinten szerintem ezekből a gondolatokból is sokat lehet tanulni. Előbbi színtere lett a hírlevél, az Új hullámok podcast és műsorokhoz tartozó cikkek, utóbbi a Dokksztorik podcast és blogbejegyzés. Mindegyik megközelítés és formátum otthona pedig ez a honlap. 🚢

Ezt szeretné tükrözi a szlogenem is:

„A Megoldokk egy hely, ahol a jó megoldások vannak a középpontban”. 

Olvass tovább a megoldásközpontú újságírásról


Az újságírói irányzat talán az Egyesült Állomokban vert legmélyebben gyökeret, de Németországban, Franciaországban, Indiában és Nigériában is vannak hasonló elveket való műhelyek, illetve több száz újságnál (legyen az online, papíralapú, podcast stb.) jelennek meg ilyen típusú anyagok.

〰️ Legismertebb szakmai közössége, az amerikai alapítású Solutions Journalism Network, amely az elméleten túl jó cikkpéldák, képzések gyűjtőhelye is.

〰️ A régióban is van már képviselő: a prágai központú Transitions oldalán a cikkek mellett érdemes megnézni az ösztöndíjakat, pályázatokat is, és van gyorstalpalójuk is megoldásközpontú újságírásból.

〰️ A Transitions 2019-ben nálunk is szervezett képzést a megoldásközpontú újságírásról, a hazai partnerük a Független Médiaközpont volt. A képzési anyag (online útmutató) magyarul is elérhető. 🔆

Sikeresen feliratkoztál a hírlevélre. Ez itt a Megoldokk
Jó hír! Miután befejezted a fizetést, az összes tartalomhoz hozzáférsz.
Hupsz, itt valami hiba van! A link érvénytelen, a feliratkozás nem sikerült.
Szia újra! Sikeresen beléptél.
Hupsz, itt valami hiba van! Sajnos valamiért nem tudtál belépni. Kérlek, próbáld újra.
Hurrá! A fiókodat sikeresen aktiváltad.
Hupsz, itt valami hiba van! A Stripe fizetés valahol elakadt.
Hurrá! A számlázási adataid frissültek.
Hupsz, itt valami hiba van! A számlázási adatok frissítése valahol elakadt.