*

Minden jól működő dolog mögött rengeteg apró, ismétlődő feladat van

P. Tóth András sorozatvállalkozót és startuppert, a Dokksztorik podcast 5. adásának vendégét, úgy hiszem, nagyon sokan ismerik. Nem a médiából, vagy csak névről, hanem személyesen. Sokféle és sokfelé mozgó ember. András jó pár cég indításában részt vett az elmúlt két évtizedben, emellett végig a nonprofit szektorban is aktív volt. Az ő nevéhez fűződik a Gyümölcstárhely, a CodeBerry Programozóiskola, a Láthatatlan Egyetem, a YearCompass évtervező és legújabban a STRT, amelyet mások mellett Balogh Petyával (Cápák) közösen alapítottak. Ahogy az is igaz rá, hogy jó előadó, és olyan, aki a hobbijait is komolyan veszi. Már ezek a tények is elégségesek arra, hogy sokan ismerjék, de szerintem ami nála egyedi tulajdonság, hogy nagyon közösségi ember. Mit is jelent ez? 

A közösségekről, közösségépítésről András a gyerekkorában szívta magába a tudást. Édesapja református lelkész, édesanya tanárnő, és ketten együtt 50-ből egy 800 fős egyházközösséget építettek. A munkájukból az egyik dolog, amit megtanult, hogy „minden, jól működő dolog mögött rengeteg, apró ismétlődő feladat áll” - mesélte a podcastban. Ezt a gondolatot továbbvitte aztán az egyetemi projektjei után a vállalkozásainak mindennapjaiba is. Ez is talán már mutatja, hogy Andrásra a tudatosság is jellemző, például ő maga is minden decemberben rászán egy-két délutánt az évzárásra és a jövő év tervezésére, ezzel kapcsolatban a podcastban meg is oszt pár jó praktikát. 

A vállalkozói-menedzsmenti szemlélet megismerése szerintem olyanoknak is hasznos, akik nem vállalkozók, mert megtanít tisztább szemmel nézni a saját döntéseinkre. Andrással többek között beszélgettünk arról is, hogy milyen kérdéseket érdemes feltenni egy vállalkozás indításakor. Például, hogy amiről a vállalkozás szól, azzal tényleg szeretnénk-e egy évtizedet foglalkozni - és a vállalkozást behelyettesíthetjük tanulmányokkal, munkával stb. 

Nem marad el ez alkalommal sem a Tájoló kérdések rész: Andrásnak is feltettem a podcast felvétele után plusz kérdéseket.

Miről olvashatsz még itt?

Hol találod a podcastot?

Spotify, Apple Podcast, YouTube, RSS

Továbbá itt is meghallgatod a lenti lejátszón most vagy később. (Utóbbihoz kattints a Listen later szövegre).

András szakmai életútja - a Műegyetemtől a nemzetközi terjeszkedésig

P. Tóth András sorozatvállalkozó, startupper. Jelenleg a korai fázisban lévő vállalkozásokat támogató STRT Nyrt. technológiai vezetője, egyben ő felel az idén indult cég néhány oktatási programjáért is. Andrást a tudásátadás már egyetemistaként is érdekelte - a Budapesti Műszaki Egyetem informatika szakos hallgatójaként többedmagával létrehozta a Láthatatlan Egyetemet. A több mint egy évtizedig futó programban egyetemisták önkéntesen tartottak egymásnak életvezetési témában képzéseket, volt olyan év, amikor 3 országban 100 diák tanított. Ugyanennyi ideje vonza évről-évről az embereket, mára már milliós nagyságban a YearCompass elnevezésű évértekelő, online letölthető füzete is, amelyet szintén másokkal együtt, nonprofit alapon szervez. Számos cég alapításában is részt vett, ezek közül a legismertebbek a Gyümölcstárhely nevű tárhelyszolgáltató, amelyet egy szlovák cég vásárolt fel 2014-ben, illetve a CodeBerry, ahol mindenki az anyanyelvén tanulhat programozni. Nős, egy kisgyermek édesapja, családjával Szentendrén élnek.

*A YearCompasst és a CodeBerryt András két barátjával, Békéssy Lászlóval és Freisinger Ádámmal közösen alapították.

Tájoló kérdések 🧭 - András válaszol

Mi az a könyv (=mű: film, vers, képzőművészeti alkotás, zenemű, kiállítás stb.), amire úgy emlékszel, hogy a legjelentősebb hatást tette rád? 

Michael E. Gerbertől A vállalkozás mítosza című könyv ébresztett rá, hogy létezik olyan foglalkozás, hogy vállalkozó, és hogy én valójában az szeretnék lenni.

Mi volt az a változás a világban, amihez a legnehezebben tudtál alkalmazkodni? 

Állandóan figyelem a változást a világban, az egyik baráti társaságom chat szobájában van is egy #oh21század címkénk, ahová gyűjtögetjük mindannyian, ha valami érdekes, főleg technológiai változást tapasztalatunk meg személyesen, életünkben először. Szerencsére valahogyan sikerült egyelőre minden változáshoz ügyesen alkalmazkodni, nem tudok kiemelni olyat, amire nehézségként tekintenék vissza.

Melyik változtatás volt a legnehezebb az életedben, amit véghez kellett vinned?

Nagyon szerettem az egyetemi közeget, szerettem kollégiumban lakni (az egyetem végén ott is maradtam még évekig elsősök beilleszkedését segítő mentorként). Amikor véget ért ez a korszak, épp akkora sikerült kiszervezni magam az első cégünkből, így ott voltam munka, társaság, tennivaló nélkül. Ez pár hónap alatt nagyon megviselt. Elkezdtem új projekteket indítani, ezek javarészt nem sikerültek. Végül összeállt egy új kép, lett új cég, lettek új társaságok, lettek új projektek, de ez volt a legnehezebb útkeresés az életemben, nehéz volt nap mint nap felkelni, és újra és újra nekikezdeni valami újnak.

Milyen tanácsot fogadnál meg utólag már szívesen? 

Olyanokkal alapíts közös céget, akikkel volt legalább egy közös próba projekt, ahol ki tudtátok próbálni, hogy milyen együtt dolgozni.

Ha választhatnál egy jó tanácsot, amit a gyerekeid mindenképp megfogadjanak, mi lenne az? 

Ahhoz, hogy megtaláld, hogy mit csinálsz szívesen, ki kell próbálnod egy csomó mindent.

Melyik az a három legfontosabb forrás, ahonnan tájékozódsz?

Reddit (főleg AI és világ események témákban), TikTok (főleg technológia és főzés témákban), illetve a baráti társaságaimhoz tartozó közös chatekből.

Lehet-e szerinted könyvekből épülni? Ha igen, hogyan? 

Én sokat épültem. Szeretek könyveket elmesélni (és szerencsére a környezetem ezt jól viseli, kapott is ez egy nevet: „hallomásból olvastam”), így tisztázódik bennem, hogy mit tanultam a könyvből, így rögzülnek az ott tanultak. Ha egy könyvben a tanultakat viszonylag hamar alkalmazni is tudom, az persze a legszuperebb.

Van-e olyan módszertan, amivel szerinted nagy eséllyel lehet megoldást találni?

A feleségemmel sokszor együtt kell megoldani élethelyzeteket, és az alakult ki, hogy először mindig utánaolvasunk dolgoknak. Ha ezután még mindig nem tudjuk megoldani, akkor kérünk tanácsot specialista ismerősöktől. Ha ezután sem tudjuk megoldani, akkor megyünk specialista nem-ismerősökhöz. Ez meglepően jól működött eddig.

Van-e olyan könyv, amiben semmilyen máshonnan nem megszerezhető tudás van? Ha igen, neked mi az, és miért?

Nekem nincs ilyen – minden könyvet, amit jónak tartok feldolgozták már ezerféle egyéb formátumban, videókban, podcastokban, cikkekben.

Van-e olyan szerző/alkotó/ember, akit sokszor ajánlasz mások figyelmébe, hogy ismerjék meg? Ha igen, ki ő, és miért ajánlod?

Jason Fried, a 37signals-től több olyan könyvet írt (pl. Remote, Rework, Shape Up), amik szuper gondolatokat és mintázatokat foglalnak össze vállalkozás építéssel kapcsolatban, ezeket a könyveket az utóbbi években sokszor ajánlottam ismerősöknek.

🪢 Hivatkozások

A vállalkozás mítosza · Michael E. Gerber · Könyv
Árak és vélemények egy helyen! · Az Egyesült Államokban a statisztikák szerint az induló kisvállalkozások 40%-a az elsõ évben megbukik. A kõvetkezõ négy évben további 40% megy tönkre. Bizonyára nálunk sem jobb a helyzet . . . Miért? Miért vállalkoznak oly sokan csak azért, hogy utána csõdbe menjenek? Mi az, amit nem tanultak meg ezek az emberek? Miért van, hogy szinte korlátlan ismeretanyaggal rendelkezünk arra nézve, hogyan vállalkozhatunk sikeresen, mégis olyan kevés a sikeres vállalkozás? Mi az eredményesség valódi titka? A könyv ezekre a kérdésekre válaszol. Bemutatja, milyen fontos, hogy a vállalkozásunkon, és ne a vállalkozásunkban dolgozzunk, mert csak így érhetjük el, hogy annak urai, ne pedig rabjai legyünk. Bemutatja, hogyan építsük fel vállalkozásunkat úgy, hogy az biztosítsa számunkra az anyagi függetlenséget és életcéljaink megvalósítását. Bemutatja a vállalkozásfejlesztési folyamat legfontosabb lépéseit és az ezekkel kapcsolatos gyakorlati teendõket . . . és még sok minden mást.

Ez a könyv ébresztette rá Andrást, hogy létezik olyan foglalkozás, hogy vállalkozó.

A YearCompass oldaláról ingyenesen letölthető az évértékelő.
Jason Fried, David Heinemeier Hansson: REWORK - Profit újrat
Jason Fried, David Heinemeier Hansson: REWORK - Profit újratöltve - REWORK - Profit újratöltve - 3 960 Ft Ft - 9786155030765, Jókönyvek.hu - fald a könyveket!

Jason Fried könyveit ajánlja András a legtöbbször.

👀 Startup szótár

Product market fit: A startup üzleti stratégiájának beteljesülése: a termék/szolgáltatás a megfelelő piacon van, a startup képes kielégíteni a piaci igényeket. Forrás: Forbes

Landing page: A landing page (magyarul: landoló oldal) egy olyan oldal, amely valamilyen cselekvésre szólítja fel a látogatót. Azért nevezik landoló oldalnak, mert általában más helyekről (pl. hirdetés) irányítjuk ide a látogatót. Forrás: The Pitch

Onboarding: Az onboarding folyamat lényege az új munkavállalók integrálása a szervezetbe. Ez segíthet a munkaerő megtartásába, a munkáltatói márkaépítésben és csökkentheti a cég emberi erőforrás költségeit. Forrás: Skoll

Köszönöm, hogy elolvastad a posztot! Ha a jövőben is minden tartalmat teljes terjedelmében szeretnél olvasni és hallgatni, horgonyozz le a Megoldokkon, és válaszd az előfizetést. Ha még hezitálsz, a hírlevelemre ingyenesen is fel tudsz iratkozni. Kattints ehhez ide! Megoldásközpontú újságírásról, társadalmi problémákra már kipróbált, tényeken alapuló megoldásokról, és saját munkáimról számolok be benne időről-időre. Egyszeri támogatásban gondolkodsz? Vehetsz nekem egy kompjegyet a következő utamra. Ha emellett döntesz, ezt is nagyon köszönöm! A visszajelzésednek is örülök: hello@megoldokk.hu ~ Jó szelet!

📝 P. Tóth András-interjú - teljes leirat

~ az oldal alján PDF-ben is letöltheted a szöveget

Tartalom percről percre:

00:00 - 06:51 Bevezető, sorozatvállalkozás, sokszori újrakezdés

06:52 - 15:51 Túllépni az elakadásokon, magadat és a munkatársakat is motiválni

15:52 - 21:09 Évtervezés, jó módszerek, tudatosság

21:10 - 28:28 Otthonról hozott minták

28:29 - 35:26 Miről hozz döntést, amikor vállalkozást indítasz, lezárás

Az interjút 2023. novemberében rögzítettem.

Sikeresen feliratkoztál a hírlevélre. Ez itt a Megoldokk
Jó hír! Miután befejezted a fizetést, az összes tartalomhoz hozzáférsz.
Hupsz, itt valami hiba van! A link érvénytelen, a feliratkozás nem sikerült.
Szia újra! Sikeresen beléptél.
Hupsz, itt valami hiba van! Sajnos valamiért nem tudtál belépni. Kérlek, próbáld újra.
Hurrá! A fiókodat sikeresen aktiváltad.
Hupsz, itt valami hiba van! A Stripe fizetés valahol elakadt.
Hurrá! A számlázási adataid frissültek.
Hupsz, itt valami hiba van! A számlázási adatok frissítése valahol elakadt.